Атентат врз Франц Фердинанд: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Removing Link FA template (handled by wikidata))
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Infobox historical event
|Event_Name= Атентат врз надвојводата Франц Фердинанд од Австрија и Софи, војвотка од Хохенберг
|Image_Name=DC-1914-27-d-Sarajevo-cropped.jpg|150px
|Image_Caption=
|Location=Во близина на Латинскиот мост, [[Сараево]] ({{coord|43.857917|18.42875|display=inline}})
|Deaths=
|Date=28 јуни 1914
}}
 
{{Настани што довеле до Првата светска војна}}
 
[[Податотека:Sarajevo princip bruecke.jpg|thumb|250px|Латинскиот мост, познат и како Мост на Принцип близу до местото на атентатот.]]
[[Податотека:Franz ferdinand.jpg|thumb|right|250px|Франц Фердинанд, надвојводата од Австрија.]]