Разлика помеѓу преработките на „Света“

Додадени 3.870 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| име = Света
| слика мапа =
| име=Света
| големина на слика = 300п
| општина=[[Општина Демир Хисар]]
| опис =
| популација=332
| општина =[[ {{грбови|Општина Демир Хисар]]}}
| поштенски број=
| регион = {{грбови|Пелагониски регион}}
| надморска височина=671
| област = [[Железник]]
| популација = 332<ref name="попис">{{нмс|url=http://www.stat.gov.mk/Publikacii/knigaX.pdf|title=Попис на Македонија |date=2002|publisher=Завод за статистика на Македонија|accessdate=28 јули 2016}}</ref>
| година = 2002
| поштенски број = 7240
| повикувачки број = 047
| надморска височина = 671
| lat_dir=N | lat_deg=41 | lat_min=16 | lat_sec=00
| lon_dir=E | lon_deg=21 | lon_min=16 | lon_sec=22
| слава =
| веб=
| веб =
'''Света'''| е село карта = Света во [[Општина Демир Хисар]].svg
}}
'''Света''' е село во [[Општина Демир Хисар]].
 
'''Света''' — село во [[Општина Демир Хисар]], во областа [[Железник]], во околината на градот [[Демир Хисар]].
== Географиja и местоположба ==
Селото Света се наоѓа на левиот брег на [[Црна Река]], под ридовите Пејчин Рид, Црни Камен, Орлоец, Горно Уво, Долно Уво и Горна чука. Оддалечено е 9 km источно од градот [[Демир Хисар]]. Селото има рамничарска конфигурација, на надморска височина од 710м. Атарот на селото зафаќа простор од 13,7км².
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
== Историja ==
 
[[Податотека:Freska na Sv. Kiril i Metodij od Sv. Pantelejmon Svetanski.jpg|320px|десно|Фреска на [[Св. Кирил и Методиј]] од црквата „Св. Пантелејмон“ во Света]]
Селото Света се наоѓа на левиот брег на [[Црна Река]], под ридовите Пејчин Рид, Црни Камен, Орлоец, Горно Уво, Долно Уво и Горна Чука.
Света за првпат се споменува во турските пописни дефтери од 1468 год.според кои броело 48 семејства, 5 вдовици и 3 неженети. Во 1568 год. брои 47 семејства, 2 вдовици и 11 неженети (христијани) и едно муслиманско семејство. Семејствата секогаш биле многубројни, со околу 20 до 30 члена. Христијаните не сакале да ја кажуваат точната бројка заради заштита од данокот во крв.
 
Селото Света се наоѓа на левиот брег на [[Црна Река]], под ридовите Пејчин Рид, Црни Камен, Орлоец, Горно Уво, Долно Уво и Горна чука. Оддалечено е 9 kmкилометри источно од градот [[Демир Хисар]]. Селото има рамничарска конфигурацијаместоположба, на надморска височина од 710м710 метри. Атарот на селото зафаќа простор од 13,7км².
 
== Историја ==
 
[[Податотека:Freska na Sv. Kiril i Metodij od Sv. Pantelejmon Svetanski.jpg|320pxмини|300п|десно|Фреска на [[Св. Кирил и Методиј]] од црквата „[[Црква „Св. Пантелејмон“ - Света|Св. Пантелејмон]]“ во Света]]
 
Света за првпат се споменува во турските пописни дефтери од 1468 год.година според кои броело 48 семејства, 5 вдовици и 3 неженети. Во 1568 год.година брои 47 семејства, 2 вдовици и 11 неженети (христијани) и едно муслиманско семејство. Семејствата секогаш биле многубројни, со околу 20 до 30 члена. Христијаните не сакале да ја кажуваат точната бројка заради заштита од данокот во крв.
 
Од Света имало многу ајдуци и комити кои учествувале во борбите за слобода од отоманското ропство.
 
Во [[Прва светска војна|Првата светска војна]] зеле учество и селани од Света, едни од една, други од друга страна. Меѓу двете светски војни свеќани не се презивале со српски презимиња, иако биле принудувани од власта.
 
Селаните од Света активно учествувале и во [[НОБ]], за што е изграден споменик на паднатите борци.<ref>Сказанија брсјачки и пољански - Душан Бакрески, Битола 2007</ref>
 
Во мај, 2012 година, во Света се снимаше најновиот филм на [[Столе Попов]] „[[До балчак]]“. За потребите на филмскиот сет комплетно беа изградени железничка станица и контролен пункт на Отоманската империја.<ref>http://www.fakulteti.mk/news/12-05-10/po_15_godini_stole_popov_go_pochnuva_snimanjeto_na_noviot_film.aspx</ref>
<!--== Стопанство ==-->
== Население ==
 
Според податоците на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) од [[1900]] година, во селото Света имало 325 жители, сите [[Македонци]] [[христијани]].<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_36.htm Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 239.]</ref> По податоците на секретарот на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]], [[Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] година во Света имало 336 жители.<ref>D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.172-173.</ref>
== Економија ==
 
Според последниот попис од 2002 година, во селото живееле 332 жители, сите [[Македонци]].<ref name="попис" />
== Демографија ==
 
{{Пописи|325|336|557|608|545|590|590|480|403|332}}
== Општествени установи ==
 
* Основно училиште „Гоце Делчев“ до V одделение<ref name="основно">{{наведена мрежна страница|url=http://www.demirhisar.gov.mk/obrazovanie/osnovno-obrazovanie.html|title=Основно образование|publisher=[[Општина Демир Хисар]]|accessdate=26 јули 2016|location=македонски}}</ref>, подрачно училиште на [[ОУ „Гоце Делчев“ - Демир Хисар]]
 
== АдминистрацијаСамоуправа и политика ==
 
Селото влегува во рамките на проширената [[Општина Демир Хисар]], на која ѝ била додадена поранешната [[Општина Сопотница]] по новата територијална поделба на Македонија во 2004 година. Во периодот од 1996-2004 година, селото припаѓало на некогашната Општина Демир Хисар.
 
Во периодот од 1965 до 1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата општина Демир Хисар. Во периодот од 1955 до 1965 година, селото се наоѓало во некогашната општина Кривогаштани.
 
Во периодот 1952-1955, селото било во рамките на тогашната Општина Бела Црква, во која покрај селото Света, се наоѓале и селата Бела Црква, Бучин, Воѓани, Обршани, Пашино Рувци и Пресил. Во периодот 1950-1952, селото се наоѓало во некогашната Општина Граиште, во која влегувале селата Бараково, Вардино, Граиште, Единаковци и Света.
 
== Културни и природни знаменитости ==
;Цркви
*[[Црква „Св. Пантелејмон“ - Света|Црква „Св. Пантелејмон“]]
*[[Црква „Св. Петар и Павле“ - Света|Црква „Св. Петар и Павле“]]
 
;Археолошки локалитети<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
* [[Стари Гробишта (Света)|Стари Гробишта]] - црква и некропола од средниот век;
* [[Широка Леска (Света)|Широка Леска]] - населба и некропола од средниот век;.
 
== Редовни настани ==
 
;Цркви<ref>{{цитирана книга|last=Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски|title=Карта на верски објекти во Македонија|editor=Валентина Божиновска|publisher=Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи|location=Менора - Скопје|date=2011|isbn=978-608-65143-2-7|language=македонски}}</ref>
* [[Црква „Св. Пантелејмон“ - Света|Црква „Св. Пантелејмон“]]
* [[Црква „Св. Петар и Павле“ - Света|Црква „Св. Петар и Павле“]]
<!--== Редовни настани ==-->
== Личности ==
 
[[Податотека:Blaze Krastev cheta.jpg|мини|десно|Четата на војводите Блаже Биринчето и Ѓорѓија Рало - Скршениот]]
* [[Ѓорѓија Рало - Скршениот]] - војвода
* [[Оливер Бакрески]] (р.1971) - универзитетски професор на институтот за безбедност, одбрана и мир, при Филозофскиот Факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“
== Култура и спорт ==
 
* [[Ѓорѓија Рало - Скршениот]] - војвода
== Иселеништво ==
* [[Оливер Бакрески]] (р. 1971 г.) — универзитетски професор
<!--== Култура и спорт ==
== Иселеништво ==-->
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|Sveta}}
 
{{Населени места во општинаОпштина Демир Хисар}}
 
[[Категорија:Света| ]]
[[Категорија:Села во Македонија]]
[[Категорија:Демирхисарски села]]