Кокошковидни: Разлика помеѓу преработките

Додадени 20 бајти ,  пред 6 години
с
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Gallimorphae
}}
'''Кокошковидни''' ({{науч|Galliformes}}) — [[ред (биологија)|ред]] птици со крупно тело, каде спаѓаат: кокошките, мисирките, тетребите, фазаните и еребиците. Името им доаѓа од лат. "gallus," - петел. Во овој ред има околу 290 вида птици распространети низ целиот свет. Некои од нив со тек на време станале домашна живина.
 
==Опис==
* семејство † ''Quercymegapodiidae''<!-- ActaPalaeontolPol49:211 Palaeontology43:481 -->
* семејство † ''Sylviornithidae''
* семејство ''Megapodidae'' - [[тумбарки]]
* семејство ''Cracidae'' - [[краксови]]
* натсемејство ''Phasianoidea''
** семејство † ''Gallinuloididae'' <!-- ActaPalaeontolPol49:211; JOrnithol147:31; Zootaxa199:1 -->
** семејство ''Odontophoridae'' - [[забоклуни потполошки]]
** семејство ''Numididae'' - [[бисерки]]
** семејство ''Phasianidae'' – [[фазани]], [[еребици]] и сродници
*** потсемејство ''Arborophilinae''
*** потсемејство ''Pavoninae''
*** потсемејство ''Gallininae''
*** потсемејство ''Meleagridinae'' - [[мисирки]]
*** потсемејство ''Perdicinae''
*** потсемејство ''Tetraoninae'' - [[тетреби]]
*** потсемејство ''Phasianinae'' – вистински фазани
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.pheasant.org.uk The World Pheasant Association - The ultimate authority on Galliformes]
* [http://www.gamebirdjournal.com Gamebird Journal - An Online Magazine Devoted To The Gamebird Enthusiast]
* [http://www.gbwf.org Galliformes - Conservation and aviculture]
 
{{Birds}}