Кокошковидни: Разлика помеѓу преработките

Додадени 12 бајти ,  пред 6 години
с
сНема опис на уредувањето
* Фамилија † ''Quercymegapodiidae''<!-- ActaPalaeontolPol49:211 Palaeontology43:481 -->
* Фамилија † ''Sylviornithidae''
* Фамилија ''Megapodidae'' - [[тумбарки]]
* Фамилија ''Cracidae'' - [[краксови]]
* Натфамилија ''Phasianoidea''
** Фамилија † ''Gallinuloididae'' <!-- ActaPalaeontolPol49:211; JOrnithol147:31; Zootaxa199:1 -->
*** Потфамилија ''Pavoninae''
*** Потфамилија ''Gallininae''
*** Потфамилија ''Meleagridinae'' - [[мисирки]]
*** Потфамилија ''Perdicinae''
*** Потфамилија ''Tetraoninae'' - [[тетреби]]