Разлика помеѓу преработките на „Кокошковидни“

Додадени 824 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (fixing dead links)
с
|ordo = '''Кокошковидни'''
|ordo_authority = Теминк, 1820
|subdivision_ranks = [[ФамилијаСемејство (биологија)|ФамилииСемејства]]
|subdivision =
}}
 
'''Кокошковидните''' се [[Ред (биологија)|ред]] птици со крупно тело, каде спаѓаат: кокошките, мисирките, тетребите, фазаните и еребиците. Името им доаѓа од лат. "gallus," - петел. Во овој ред има околу 290 вида птици распространети низ целиот свет. Некои од нив со тек на време станале домашна живина.
{{Automatic taxobox
| name = Кокошковидни
| fossil_range = [[еоцен]]-[[холоцен]]
| image = Flickr - Rainbirder - Ceylon Junglefowl (Gallus lafayetii) Male.jpg
| image_caption = [[Цејлонска кокошка|Цејлонски див петел]] (''Gallus lafayetii'')
| authority = [[Кунрад Јакоб Теминк|Temminck]], 1820
| subdivision_ranks = Семејства (денешни)
| subdivision =
;* [[тумбарки]]
;* [[краксови]]
* натсемејство [[фазани (натсемејство)|фазани]]
** [[забоклуни потполошки]]
** [[бисерки]]
** [[фазани]]
| synonyms =
Gallimorphae
}}
'''КокошковиднитеКокошковидни''' се({{науч|Galliformes}}) — [[Редред (биологија)|ред]] птици со крупно тело, каде спаѓаат: кокошките, мисирките, тетребите, фазаните и еребиците. Името им доаѓа од лат. "gallus," - петел. Во овој ред има околу 290 вида птици распространети низ целиот свет. Некои од нив со тек на време станале домашна живина.
 
==Опис==
* Фамилија † ''Quercymegapodiidae''<!-- ActaPalaeontolPol49:211 Palaeontology43:481 -->
* Фамилија † ''Sylviornithidae''
* Фамилија ''Megapodidae'' - тумбарки
* Фамилија ''Cracidae'' - краксови
* Натфамилија ''Phasianoidea''
** Фамилија † ''Gallinuloididae'' <!-- ActaPalaeontolPol49:211; JOrnithol147:31; Zootaxa199:1 -->
** Фамилија ''Odontophoridae'' - [[забоклуни потполошки]]
** Фамилија ''Numididae'' - [[бисерки]]
** Фамилија ''Phasianidae'' – [[Фазанифазани]], [[еребици]] и сродници
*** Потфамилија ''Arborophilinae''
*** Потфамилија ''Coturnicinae''