Сињак: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
| map_relief = да
| map_caption=}}
 
 
'''Сињак''' или '''Снежник''' ({{lang-el|Άσκιο}}) — [[планински венец]] во северозападниот дел на [[Кожани (округ)|Кожанскиот округ]] и источниот дел на [[Костур (округ)|Костурскиот округ]] во [[Егејска Македонија]]. Највисок врв е Сињак со 2.111&nbsp;м.<ref name=oreiv>[http://www.oreivatein.com/oreivatein/page/mountains/mounts2_8.htm Oreivatein.com]</ref> Северниот дел е [[шума|шумовит]]. Се протега од селото [[Клисура (Костурско)|Клисура]] на северозапад до [[Сахинлар]] на југоисток, во должина од околу 30&nbsp;км. Најблиски други планини се [[Нередска Планина]] на северозапад, [[Црвена Гора]] на југ и [[Каракамен]] на североисток. Реките по западните и јужните падини на планината планината извираат се влеваат во [[Бистрица (Грција)|Бистрица]], а оние на североисток завршуваат во [[Островско Езеро|Островското Езеро]].
 
 
== Населени места ==