Разлика помеѓу преработките на „Хале (Зале)“

Додаден 1 бајт ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Halle (Saale) Roter Turm - Blick vom Graseweg.JPG|мини|250п|Црвената кула - подигната помеѓу 1418 и 1506 година]]
 
'''Хале (Зале)''' ({{lang-de|Halle (Saale)}}) — најголем град во [[Германија|германската]] [[Покраини во Германија|покраина]] [[Саксонија-Анхалт]]. Исто така, наречен е и '''Хале на [[Зале]]''' и во некои историски докази, едноставно '''Зале''' по реката) сè со цел да се направи разлика од градот [[Хале (Северна Рајна-Вестфалија)|Хале]] во [[Северна Рајна-Вестфалија]]. Моменталното официјално име на градот е '''Хале (Зале)'''.
 
== Географија ==