Припрата: Разлика помеѓу преработките

Додадени 35 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
'''Припрата''' или '''нартекс''' — доградба на влезот во [[храм]]от (исто како и пронаос кај античките Грци, пред влезот на антички храм). Припратата може да биде изградена на западната, јужната и северната страна на храмот. Обично е одвоена од црквата со ѕид и со врата.
 
 
== Етимологија ==
[[Податотека:St. Demetrius Church in Bitola 13.JPG|мини|десно|250п|Припратата на јужната страна на црквата [[Црква „Св. Димитриј“ - Битола|„Св. Димитриј“]] во [[Битола]]]]
И двете имиња, припрата и нартекс водат потекло од грчкиот јазик. Терминот '''нартекс''' е идентичен на својот грчки облик, додека терминот '''припрата''' е словенизиран облик на грчкиот збор ''перипатос''.
 
 
 
== Историја ==
 
Во римско време, нартексите се чести и можеле да бидат доволно големи за да се формираат еден вид на црква. Во [[Готска архитектура|готската архитектура]] која има за цел да се отстрани она што може да се натрупува на зградата односно има за цел да го сублимира просторот, тие се помали по големина, отворајќи се повеќе кон внатрешноста на црквата. Со текот на времето нивната [[литургија|литургиска]] функција згаснува, па имаат тенденција да исчезнат или да станат само предворје.
 
 
== Поврзано ==
* [[Црква (објект)|Црква]]
 
{{Портал|Архитектура}}
 
{{Портал|Христијанство}}