Сложени програмски јазици: Разлика помеѓу преработките

с
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: hu:Magas szintű programozási nyelv)
 
Овие јазици директно се преведуваат на машински јазик. Типичен пример е програмскиот јазик [[C]].
 
[[Категорија:Програмски јазици]]
 
[[bn:উচ্চস্তরের প্রোগ্রামিং ভাষা]]
[[hi:उच्च स्तरीय क्रमादेशन भाषा]]
[[hr:Programski jezik visoke razine]]
[[hu:MagasszintűMagas szintű programozási nyelv]]
[[id:Bahasa pemrograman tingkat tinggi]]
[[is:Æðra forritunarmál]]
[[sv:Högnivåspråk]]
[[zh:高级语言]]
 
[[Категорија:Програмски јазици]]
59.415

уредувања