Разлика помеѓу преработките на „Варшава“

Додадени 158 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
}}
 
'''Варшава''' ({{lang-pl|Warszawa}} {{IPAc-pl|AUD|Pl-Warszawa.ogg|w|a|r|'|sz|a|w|a}}) е главен град на [[Полска]]. Лоциран е на реката [[Висла]], околу 350 km од [[Балтичко Море|Балтичкото Море]] и [[Карпати|Карпатските Планини]]. Проценет број на население во 2014 год. изнесува 1.726.581.
 
== Етимологија ==
 
=== Населението на Варшава низ историјата ===
[[Слика:dworzec_kolei_Warszawsko-Wiedeńskiej_kj.jpg|220п|десно|мини|железничкаЖелезничка станица]]
Населението на Варшава во историјата изгледа вака:
{| class="wikitable"
[[1700]]: 30.000
|-
[[1792]]: 120.000
! Година !! Населениe
[[1800]]: 63.000
|-
[[1830]]: 139.000
[[1850]]:|1700 163|| 30.000
|-
[[1882]]: 383.000
[[1900]]:|1792 686|| 120.000
|-
[[1925]]: 1.003.000
[[1939]]:|1800 1.300|| 63.000
|-
[[1945]]: 422.000
[[1956]]:|1830 1.000|| 139.000
|-
[[1960]]: 1.139.200
|1850 || 163.000
[[1970]]: 1.315.600
|-
[[1975]]: 1.436.100
[[|1882]]: || 383.000
[[1980]]: 1.596.100
|-
[[1990]]: 1.611.800
|1900 || 686.000
[[2003]]: 1.689.600 ([[31 декември]])
|-
[[|1925]]: || 1.003.000
|-
|1939 || 1.300.000
|-
[[|1945]]: || 422.000
|-
|1956 || 1.000.000
|-
[[|1960]]: || 1.139.200
|-
[[|1970]]: || 1.315.600
|-
[[|1975]]: || 1.436.100
|-
[[|1980]]: || 1.596.100
|-
[[|1990]]: || 1.611.800
|-
[[|2003]]: || 1.689.600 ([[31 декември]])
|}
 
=== Денешна Варшава ===
 
Во Варшава постојат многу музеи и галерии на уметноста, како државни така и приватни. Во поважните спаѓаат [[Захента]] (Zachęta), [[Центар на Современа Уметност]] (Centrum Sztuki Współczesnej) како и [[Музеј на Полската војска]] (Muzeum Wojska Polskiego).
 
Во најголемите зпаѓаатспаѓаат и [[Народниот Музеј]] (Muzeum Narodowe) и неговите филијали: [[Кралската замка]] и [[Виланова]] (Pałac w Wilanowie).
 
Од [[31 јули]] [[2004]] [[година]] отворен и [[Музеј на Варшавското Востание]] (Muzeum Powstania Warszawskiego)
 
=== Транзит ===
Варшава нема обиколница, а поголемиот дел од сообраќајот на релација ситокисток-запад се движи низ центарот на градот. Моментално во тек се работи на две обиколници. Првата од нив треба да го оддалечи сообраќајот 10 километри од центарот на градот, а другата треба да стане дел од автопатот А-2 (Берлин-Москва).
 
=== Аеродроми ===
[[File:Stadion Narodowy w Warszawie 20120422.jpg|250px|Cтадион Народови]]
 
На оваа листа се рпетставенипретставени најважните спортски клубови во Варшава како и дисциплините во кои се најдобри:
 
*[[Легија Варшава]] - [[фудбал]], [[кошарка]], [[мачување]], [[одбојка]]
* [http://discoverserbia.org/sr/poljska/varsava Видео и фото галерија на Варшава]
* [http://www.starawarszawa.pl „Стара Варшава“ - Варшава од 1883-1939]
 
 
{{Главни градови во Европа}}
{{Главни градови на ЕУ}}
 
 
{{Нормативна контрола}}