Разлика помеѓу преработките на „Кочанско“

Додадени 726 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с (Бот брише Шаблон: Без извори, страница за појаснување)
 
{{појаснување}}
[[File:Кочанскиот ориз.pdf|thumb|мини|десно|Книга за кочанскиот ориз <small>(Стиснете на сликата за да ја отворите и читате во целост)</small>]]
Поимот '''Кочанско''' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Кочани]], т.е. локација која географски гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[општина Кочани]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Кочанско, но некогаш и не. Главно под Кочанско се сметаат сите населени места во [[Кочанска Котлина|Кочанската Котлина]] од двете страни на [[Брегалница]] кои потпаѓаат под општината Кочани и селата на јужната падина на [[Осогово|Осоговските Планини]] која што го оградува Кочанското Поле од север.
 
== Види исто така ==