Разлика помеѓу преработките на „Харитон (охридски архиепископ)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Харитон ''' — јеромонах и [[Список на архиепископи на македонската и охридската архиепископија|охридски архиепископ]] во период во 21 октомври [[1641]] до [[1651]] година.<ref>{{цитирана книга|last=Грозданов|first=Цветан |title=Живописот на Охридската архиепископија: студии|publisher=Македонска академија на науките и уметностите|location=Скопје|date=2007}}</ref>
 
== Биографија ==
[[Податотека:Грамота од Харитон до Романов.tif|150п|лево|thumb|Грамота од поглаварот на Охридската архиепископија Харитон до рускиот цар [[Алексеј I Романов|Алексеј М. Романов]] со барање материјална и морална помош за црквата во Македонија.]]