Разлика помеѓу преработките на „ФК Лестер Сити“

Додадени 270 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Лестер Сити Фудбалски Клуб''' или '''ФК Лестер Сити''' е англиски професионален [[фудбал]]ски клуб кој ги игра својте натпревари на [[Кинг Пауер Стадион]] (претходно наречен Волкерс стадион) во градот [[Лестер]]. Клубот истотака е познат и под прекарот ''лисиците'', кој доаѓа од амблемот на тимот. Тие во моментов се натпреваруваат во [[Чемпионшип лига]]та, откако изборија промоција како шампиони во [[Англиска Лига Еден|Лига Еден]] во сезоната 2008-09.
 
Клубот бил основан во 1884 година како'' 'Лестер Фос''' и се натпреварувал на терен во близина на Fosse Road патот. Тие подоцна се преселиле на Филберт Стрит во 1891 година и одиграле таму 111 години по ред, пред да го релоцираат бизнисот во близина на Волкерс стадионот во 2002 година.
 
Лестер се приклучил на Фудбалската Лигалига вона Англија во 1894 година. Највисокиот ранкинг на клубот во историјата му било завршувањето на второто место во елитата, во тогашната [[Прва Дивизија]] во сезоната 1928-1929 во англискиот фудбал, се до [[Премиер лига на Англија 2015-2016|сезоната 2015-2016]] кога Лестер за прв пат станал шампион на Англија со освојувањето на [[Премиер лига]]та. Клубот има освоено уште шест наслови во Втора дивизија (пред името на оваа лига да стане Чемпионшип фудбал лига) и една титула во [[Англиска Лига Еден|Лига Еден]]. Тие го имаат освоено [[Лига куп]]от на трипати (клуб со најмногу титули меѓу тимовите кој пак никогаш не триумфирале во [[ФА Куп]]от), и биле финалисти наво [[ФА КупотКуп]]от дури четири пати, но никогаш не ја освоиле титулата. Нивните четири порази во финалињата претставуваат рекорд на турнирот рекорд за најголем број порази во финалето без да се има освоено натпреварувањето. Клубот има поминато само една сезона надвор од првите две нивоа на англискиот фудбал.
 
Домашните бои на клубот се темно сини со бели шорцеви, додека кога настапуваат на гостински терен против тимови кој истотака играат во сина опрема, Лестер најчесто настапува во главниот резервен дрес кој е црн со жолто од страните како и натписите на спонзорите и имаат црни шорцеви.