Разлика помеѓу преработките на „Алберто Контадор“

Додадени 2.472 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
| proyears = 2003–2006<br />2007<br />2008–2010<br />2011–2012<br>2012–
| proteams = {{ct|ONC|2003}}<br />{{ct|DSC|2007}}<br />{{ct|AST|2008}}<br />{{ct|SAX|2011}}<ref name="Contador contract">{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/riis-continues-to-support-contador-despite-ban |title=Рис продолжува да го поддржува Контадор и покрај суспензијата |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=7 февруари 2012|accessdate=7 февруари 2012}}</ref><br>{{ct|SAX|2012b}}<ref>{{cite news |url=http://www.velonation.com/News/ID/12572/Contador-eligible-to-race-as-suspension-comes-to-an-end.aspx |title=Контадор ќе може да се трка откако суспензијата ќе заврши |work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC |first=Шејн|last=Стоукс|date=5 август 2012|accessdate=6 август 2012}}</ref>
| majorwins = '''[[ГolemaГолема trkaтрка (велосипедизам)|Голема трка]]'''
:'''[[Тур де Франс]]'''
:[[Генерален пласман на Тур де Франс|Генерален пласман]] ([[Тур де Франс 2007|2007]], [[Тур де Франс 2009|2009]])
:[[Париз-Ница]] ([[Париз-Ница 2007|2007]], [[Париз-Ница 2010|2010]])
:[[Тирено-Адријатико]] ([[Тирено-Адријатико 2014|2014]])
:[[Трка околу Баскија]] ([[Трка околу Баскија 2008|2008]], [[Трка околу Баскија 2009|2009]], [[Трка околу Баскија 2014|2014]], [[Трка околу Баскија 2016|2016]])
:[[Вуелта а Кастилја и Леон]] (2007, 2008, 2010)
:[[Волта ао Алгарве]] (2009, 2010)
:[[Светски ранкинг UCI]] ([[Светски ранкинг UCI 2009|2009]])
:[[Златен велосипед]] (2007, 2008, 2009, 2014)
| updated = 94 априлјули 2016
}}
 
=== Сезона 2016 ===
 
Во март 2015 година, Контадор потпишал продолжување на договорот со неговата екипа, Тинкоф, но истовремено објавил и дека сезоната [[Светска турнеја UCI 2016|2016]] ќе биде негова последна во професионалниот велосипедизам.<ref>{{нмс|last1=Кларк|first1=Стјуарт|title= Алберто Контадор го потврди датумот за повлекување|url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/alberto-contador-confirms-retirement-date-161662|publisher=''Cycling Weekly''|accessdate=7 март 2016|date=10 март 2015}}</ref> Како прва трка во сезоната му била Волта ао Алгарве, каде завршил трет и ја освоил завршната етапа на трката.<ref>{{нмс|title=Томас ја потврди последователната победа на Волта ао Алгарве|url=http://www.cyclingnews.com/news/thomas-seals-consecutive-overall-volta-a-algarve-victories/|website=cyclingnews.com |accessdate=7 март 2016|date=22 февруари 2016}}</ref> Заминал да го одбрани второто место на [[Париз-Ница 2016|Париз-Ница]], каде го нападнал предводникот на трката [[Герант Томас]] на 50 километри пред целта и повторно на завршното искачување Кол д’Ез пред Томас да го достигне на последниот спуст до целта,<ref>{{нмс|url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/geraint-thomas-stages-remarkable-comeback-to-hold-off-alberto-contador-and-win-paris-nice-216402|title=Geraint Thomas stages remarkable comeback to hold off Alberto Contador and win Paris-Nice |last1=Кларк |first1=Стјуарт|date=13 март 2016|website=Cycling Weekly|accessdate=14 април 2016}}</ref> и на [[Волта а Каталуња 2016|Волта а Каталуња]],<ref>{{нмс|url= http://www.sbs.com.au/cyclingcentral/storystream/volta-catalunya-quintana-cruises-tsatevich-claims-finale |title=Volta a Catalunya: Quintana cruises as Tsatevich claims the finale|date=28 март 2016|website=sbs.com.au|accessdate=14 април 2016}}</ref> пред да го освои генералниот пласман и хронометарот на шестата етапа на [[Трка околу Баскија 2016|Трката околу Баскија]], подоцна изјавувајќи за печатот дека ќе го одложи своето повлекување за уште една година.<ref>{{нмс|url=http://uk.reuters.com/article/uk-cycling-contador-idUKKCN0X60SM|title= Contador to carry on competing in wake of Basque triumph|last=Мартин|first=Ричард|date=8 април 2016|editor-last=Ферис|editor-first=Кен|website=reuters.com|accessdate=14 април 2016}}</ref>
 
== Обвинувања за допинг ==
: 5. Краен пласман [[Тур де Франс 2015|Тур де Франс]]
;2016
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Краен пласман [[Трка околу Баскија 2016|Трка околу Баскија]]
::1. Етапа 6 (ITT)
: 2. Краен пласман [[Париз-Ница 2016|Париз-Ница]]
: 2. Краен пласман [[Волта а Каталуња 2016|Волта а Каталуња]]
: 3. Краен пласман [[Волта ао Алгарве]]
::1. Етапа 5
: 5. Краен пласман [[Критериум ди Дофине 2016 |Критериум ди Дофине]]
::1. Пролог (ITT)
{{Palmares end}}
 
=== Распоред на резултатите на Грандголемите Туртрки ===
 
{| class="wikitable"
|-
!Голема трка
!Гранд Тур
!2005
!2006
!2014
!2015
!2016
|- style="text-align:center;"
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Џиро д’Италија]]'''
| style="text-align:center;" |—
|bgcolor=pink | '''[[Џиро д’Италија 2015|1]]'''
| style="text-align:center;" |
|- style="text-align:center;"
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс]]'''
|[[Тур де Франс 2014|СО]]
| align="center" style="background:#ddddff;"|[[Тур де Франс 2015|4]]
| style="text-align:center;" |
|- style="text-align:center;"
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Вуелта а Еспања]]'''
|bgcolor=red | [[Вуелта а Еспања 2014|'''1''']]
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |
|}
 
| style="background:yellow;" |[[Трка околу Баскија 2014|'''1''']]
| style="text-align:center;" |—
| style="background:yellow;" |[[Трка околу Баскија 2016|'''1''']]
| style="text-align:center;" |
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Тур де Романди]]'''
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Критериум ди Дофине]]'''
| style="background:#ddf;" |[[Критериум ди Дофине 2014|2]]
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Критериум ди Дофине 2016 |5]]
| style="text-align:center;" |
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Тур де Свис]]'''
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |
|}