Разлика помеѓу преработките на „Антички Македонци“

Одземени 453 бајти ,  пред 3 години
Одбиени последните 5 промени во текстот и вратена преработката 3497511 на Jingiby
(Expansion of Macedon (English).svg)
(Одбиени последните 5 промени во текстот и вратена преработката 3497511 на Jingiby)
[[Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|thumb|right|250px|Шеснаесет-зрачното сонце со кралската розета во сончевата топка - симбол на античките Македонци и античкото Македонско кралство]]
[[Податотека:Route of Karanos to establish his own kingdom.png|thumb|250px|Еден од претпоставените патишта на [[Аргеади]]те - основоположници на македонското Кралство, од [[Аргос]] во [[Пелопонез]], до [[Македонија]].]]
[[Податотека:Partial Tribal ethnes Map prior to the expansion of Macedon (English)PreMacedon.svgpng|right|thumb|250px|Положба на локалните племиња преди експанзијата на Античките Македонци.]]
[[Податотека:Expansion of Macedon (English)ExpansionOfMacedon.svgjpg|thumb|250px|right|Експанзијата на Античка Македонија до смрта на Филип II.]]
[[File:PieriaPieresExpulsionMap.jpg|thumb|250px|Начало на експанзијата на Античките Македонци. Протерување на [[Тракијци|тракиското]] племе Пиери од регионот на [[Олимп]] во регионот на [[Кушница|Панагион]] од страна на Македонците.]]
[[Податотека:Expansion of Macedon (English).svg|thumb|250px|right|Експанзијата на Античка Македонија до смрта на Филип II.]]
'''Античките Македонци''' (или '''Древни Македонци''', '''Стари Македонци''') се древен народ од индоевропско потекло кој бил населен на територијата на [[Македонија]], чие име е добиено по нив. Македонија била центар на Македонската Империја. Тие зборувале на свој [[антички македонски јазик]], за кој не се знае многу. Заклучокот за старомакедонскиот јазик не е јасен. Доказите не даваат уверлив заклучок за тоа дека јазикот бил грчки дијалект, туку посебен индоевропски јазик.<ref>[http://books.google.mk/books?id=vXljf8JqmkoC&pg=PA847&dq=ancient+macedonian+language&hl=mk&ei=5FdnTsSQC4ej4gTR7fG2DA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4&ved=0CDAQ6AEwAw#v=onepage&q=ancient%20macedonian%20language&f=false The Cambridge ancient history: The prehistory of the Balkans, the Middle East and the Aegean Worl, Volume 3, Part 1, p. 847, John Boardman]</ref>