Разлика помеѓу преработките на „Референдум во Македонија (2004)“

нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 77.29.194.205 (разговор), вратено на последната верзија на Buli)
}}
{{Политики на Република Македонија‎‎}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Kamanja_referendum_2004.jpg|десно|мини|220п|Плакат за собирање 100.000 потписи за референдумот]]
 
'''Референдумот од 2004 година''' бил распишан со цел изјаснување на граѓаните во врска со новоусвоениот [[Административна поделба на Република Македонија|Закон]] за [[Административна поделба на Македонија|територијална поделба на Република Македонија]] и бил одржан на [[7 ноември]] [[2004]]. Согласно [[Уставот на Република Македонија]] и Законот за [[референдум]] и [[граѓанска иницијатива]] од 1998, а по барање на 180.545454 граѓани на Република Македонија со право на глас, [[Собранието на Република Македонија]] на [[3 септември]] [[2004]] година го распишало задолжителниот референдум за територијалната организација на Република Македонија.<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/4BD8ABBFEE47A843BABB490E688F5FC3.pdf Службен весник на РМ, 59/2004]</ref>
 
На референдумот мнозинството се искажало против новата територијална поделба, но референдумот не бил успешен поради тоа што излезноста била 26,58%, односно не бил постигнат законски потребниот процент од 51% излезеност на вкупнотовкупниот број населениеизбирачи.
 
Иницијатор за собирање на потписите бил [[Светски македонски конгрес|Светскиот македонски конгрес]].
 
== Причини за референдумот ==
 
Новата територијална организација на Република Македонија предизвика голем број на контроверзи и поделби во македонската јавност, главно поради етно-демографските импликации на новата територијална организација. Голем дел од Македонците, а и помал дел од албанското население сметаше дека со новата територијална организација се врши нарушување на етничката рамнотежа во Република Македонија. Во противници на предложената територијалната поделба вклучуваа се вброија повеќе опозициониопозициски партии, како и некои познати интелектуалци кои сметаа дека целиот процес на подготовка на новата територијална поделба се извршил крајно нетранспарентно, спротивно од волјата на граѓаните и дека е конципиран да направи етничка поделба помеѓу македонски и албански "територии"„територии“. Некои од фактите и мислењата кои тие ги наведуваа се следните:{{факт}}
 
# [[Општина Гостивар]] која според старaта поделба имаше 26,54% [[Македонци]], со припојување на општините [[Вруток]], [[Долна Бањица]], [[Чегране]] и [[Србиново]] се намали бројот на Македонците на 19,77%. Со ова одредбите од Рамковниот договор не важат за Македонците на локално ниво како малцинство.
== Политички импликации ==
 
Зад иницијативата за референдум застана целокупниотцелиот опозиционенопозициски блок, додека [[Влада на Македонија од јуни 2004|владеачката коалиција]] предводена од [[СДСМ]], стравувајќи од етнички поделби и тензии, се противеше на референдумската иницијатива и бараше граѓаните да не гласаат на референдумот, со паролата „Некои прашања не заслужуваат одговор“.
 
Меѓународната заедница исто така негативно се произнесе по референдумската иницијатива. Најгласни во тоа барањето беа [[САД]] кои два дена пред референдумот ја признаа Република Македонија под уставното име.
* [[Избори во Република Македонија]]
* [[Територијална организација на Република Македонија]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.osce.org/mk/odihr/elections/fyrom/40863 Извештај на ОБСЕ/ОДИХР за Референдумот 2004]
* []
* [http://www.izbori.gov.mk/referendum2004/default.php Официјална страница на Референдумот]
 
6.356

уредувања