Разлика помеѓу преработките на „Синдски јазик“

Додадени 9 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
{{Infobox language
|name=Синдски јазик
|image= The word 'Sindhi'.svgJPG
|imagesize = 200px325px
|nativename = سنڌي / सिन्धी
|states= [[Синд]], [[Пакистан]] и [[Куч]], [[Индија]].
! <span style="font-size:125%">{{lang|sd|س}}
! <span style="font-size:125%">{{lang|sd|ز}}
! <span style="font-size:125%">{{lang|sd|ڙھڙ}}
|-
| {{IPA|k}}
6

уредувања