Разлика помеѓу преработките на „Славеносрпски јазик“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 10 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1639124 (translate me))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Славеноспрски јазик''' (славяносербскій / ''slavjanoserbskij'' или словенскій / ''slovenskij'') е форма на [[српски јазик|српскиот јазик]], која најмногу била користена на крајот на 18 век и почетокот на 19 век од срското население во [[Војводина]], во дијаспората и други делови на [[Хабсбуршката монархија]]. Во тоа време, славеносрпскиот јазик бил под големо влијание на [[Црковнословенски јазик|црковнословенскиот]] и од [[Руски јазик|рускиот јазик]].
 
== Поврзано ==
6

уредувања