Разлика помеѓу преработките на „Универзитет „Св. Кирил и Методиј““

нема опис на уредувањето
|established = [[24 април]] [[1949]]
|staff =
|rector = [[ВелимирНикола СтојковскиЈанкуловски]]
|faculty = 23
|city = [[Скопје]]
}}
 
'''„Св. Кирил и Методиј“''' ('''УКИМ''') — најстар и најголем [[универзитет]] на [[македонски јазик]] со седиште во [[Скопје]]. Формиран е на [[24 април]] [[1949]] година со три [[факултет]]и, а денес претставува заедница на 23 факултети, 9 научни институти (5 составни и 4 кои соработуваат со универзитетот) и 6 други институции. За прв ректор е избран [[Кирил Миљовски]], а сегашен ректор е [[ВелимирНикола СтојковскиЈанкуловски]].
 
== Состав на Универзитетот ==