Венцел I (војвода од Саксонија-Витенберг): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox royalty| name =Венцел I
| succession =[[Изборно Кнежевство Саксонија|Изборен кнез на Саксонија]]
| image =WenzelISachsenWittenberg.jpg
| caption =
| reign =1370-1388
| coronation =
| predecessor =[[Рудолф II (војвода од Саксонија-Витенберг)|Рудолф II]]
| successor =[[Рудолф III (војвода од Саксонија-Витенберг)|Рудолф III]]
| succession1 =
| reign1 =1370-1388
| coronation1 =
| predecessor1 =[[Магнус II (војвода од Брауншвајг-Линебург)|Магнус II]]
| successor1 =[[Бернард I (војвода од Брауншвајг-Линебург)|Бернард I]] и <br />[[Хајнрих I (војвода од Брауншвајг-Линебург)|Хајнрих I]]
| succession1 =[[Кнежество Линебург|Кнез од Линебург]]
| reign2 =
| coronation2 =
| predecessor2 =
| successor2 =
| spouse-type =Сопруги
| spouse =Сесилија
| issue =
* [[Рудолф III (војвода од Саксонија-Витенберг)|Рудолф III]]
* Венцел
* Ерих
* Ана
* [[Албрехт III (војвода од Саксонија-Витенберг)|Албрехт III]]
* Маргарита
| house =[[Аскани]]
| father =[[Рудолф I (војвода од Саксонија-Витенберг)|Рудолф I]]
| mother =Агнес
| birth_date ={{circa| 1337}}
| birth_place =
| death_date = {{death date|1388|5|15|df=y}}
| death_place =[[Целе]]
| burial_place =
| religion =
}}
'''Венцел I''' ({{lang-de|Wenzel I., Herzog von Sachsen-Wittenberg}}, роден во {{роден на|||1337}} - починал на {{починал на|15|мај|1388}} во {{починал во|Целе}}) — владетел од династијата [[Аскани]] како [[Војводство Саксонија|војвода од Саксонија]], [[Изборно Кнежевство Саксонија|изборен кнез од Саксонија]] и [[Кнежество Линебург|кнез од Линебург]] во периодот од [[1370]] до [[1388]] година.