Венцел I (војвода од Саксонија-Витенберг): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(НС)
 
Нема опис на уредувањето
 
Венцел починал ненадејно од тешка болест за време на опсадата на Целе. Најверојатно бил отруен.
 
== Семејство ==
 
Рудолф II се оженил на [[23 јануари]] [[1367]] година за Сесилија од Карара, ќерка на [[Франческо I Карара]], грофот на Падова. Тие имале 6 деца:
 
* [[Рудолф III (војвода од Саксонија-Витенберг)|Рудолф III]]
* Венцел
* Ерих
* Ана
* [[Албрехт III (војвода од Саксонија-Витенберг)|Албрехт III]]
* Маргарита