Разлика помеѓу преработките на „Хамлет“

Додадени 396 бајти ,  пред 4 години
ситна поправка
(ситна поправка)
[[Податотека:Дејан_Лилиќ_како_Хамлет.jpg|thumb|right|Актерот [[Дејан Лилиќ]] во улогата на Хамлет.]]
 
'''Трагичната повест на Хамлет, Принцот Дански''' ([[англиски]]: ''The tragedy of Hamlet, Prince of Denmark''), или скратено '''Хамлет''' ([[англиски]]: ''Hamlet'', е [[трагедија]] од [[Вилијам Шекспир]], за која се верува дека ја напишал во периодот помеѓу [[1599]] и [[1601|1601 година]]. [[Драма]]та, која се случува во [[Данска|Kралството Данска]], раскажува за начинот на кој принцот Хамлет му се одмаздува на вујко му [[Клавдиј(Хамлет)|Клавдиј]], поради убиството на стариот [[Кралот Хамлет (Хамлет)|крал Хамлет]] (братот на Клавдиј и татко на принцот Хамлет) и наследување на круната, како и поради венчавката со [[Гертруда(Хамлет)|Гертруда]] (вдовицата на кралот Хамлет и мајка на принцот Хамлет). Драмата живописно ги отсликува вистинското и одглуменото лудило, од неизмерна тага до зовриен гнев, и ги истражува темите на предавство, одмазда, инцест и морално пропаѓање.
 
Опстанати сеПостојат три различни и рани верзии на драмата, познати се како:
*првото кварто (Q1)
*второто кварто (Q2) и
*првото фолио (F1).
 
Во секоја од нив има [[стих]]ови, па дури и сцени, кои ги нема во другите верзии. Шекспир ја напишал Хамлетдрамата „Хамлет“ врз основа на легендата за ''Амлет'', сочувана од летописецот во [[13 век]], [[Саксон Граматик]], во неговата неговото дело „[[Дела на Данците]]“ (''Gesta Danorum''), прекажано во [[16 век]] од научникот [[Франциск де Белефорест]]. За него се тврди дека можеби и се инспирирал од, или дека дури и напишал порана (хипотетичка) елизабетанска драма, денес позната како [[Ур-Хамлет]].
 
Структурата на драмата и нејзиното длабоко навлегување во карактерите инспирирале многу критички набљудувања, од кои едно е повеќевековна дебата околу двоумењето на Хамлет да го убие вујко си. Некои сметаат дека тоа е дел од заплетот за да се продолжи дејствието, а други сметаат дека е резултат на притисокот извршен од страна на сложените филозофски и етички прашања, кои се поврзани со ладнокрвното убиство, испланираната одмазда и оневозможените желби. Од неодамна, психоаналитичките критичари ги анализирале несвесните стремежи на Хамлет, а феминистичките критичари ги преиспитале и рехабилитирале често оцрнетите ликови на [[Офелија (Хамлет)|Офелија]] и Гертруда.
 
==Ликови во драмата==
Во драмата се појавуваат следниве ликови:<ref>Viljem Šekspir, ''Hamlet''. Beograd: Rad, 1959.</ref>
*[[Кралот Клавидиј (Хамлет)|Кралот Клавидиј]] - кралот на [[Данска]]
*[[Принцот Хамлет|Принцот Хамлет]] - син на поранешниот крал и внук на сегашниот крал
*[[Гертруда (Хамлет)|Гертруда]] - кралицата на Данска и мајка на Хамлет
*[[Розенкранц (Хамлет)|Розенкранц]], [[Гилденстерн(Хамлет)|Гилденстерн]] - дворјанини, пријатели на Хамлет
*[[Осрик (Хамлет)|Осрик]] - дворјанин
*[[МарселМарсело (Хамлет)|МарселМарсело]] - службеник
*[[Бернардо (Хамлет)|Бернардо]] - службеник
*[[Франциско (Хамлет)|Франциско]] - војник
*Духот на таткото на Хамлет
*[[Фортинбрас (Хамлет)|Фортинбрас]] - норвешкиот принц
* Норвешки капетан
*Гробар
*Гробари, благородници, гласници, морнари, госпоѓи, господа, офицери...
*Кловн
 
==Содржина==