Вителсбаховци: Разлика помеѓу преработките

Додадени 780 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ред 16:
 
Основач на династијата во [[1180]] година бил војвода [[Отон I (војвода од Баварија)|Отон I]], додека последен владетел во [[1918]] година бил [[Лудвиг III (војвода од Баварија)|Лудвиг III]]. Денес глава на фамилијата е [[Франц (војвода од Баварија)|Франц]], роден во [[1933]] година во [[Минхен]].
 
== Надворешни врски ==
{{Commons category|House of Wittelsbach}}
*[http://www.haus-bayern.com/ Haus Bayern] – webpage of the Royal House of Bavaria (in German)
*[http://web.archive.org/web/20091028121414/http://www.geocities.com/henrivanoene/royalbavaria.html Archived website about the Royal Family of Bavaria]
*[http://herzog-von-bayern.de/ Haus Bayern - Wittelsbacher Ausgleichsfonds] – Wittelsbach foundation (in German)
*[http://www.gen.heinz-wember.de/wittelsbacher Die Genealogie der Wittelsbacher] – Genealogy of the Wittelsbach family (in German)
*{{cite web |last=Marek |first=Miroslav |url=http://genealogy.euweb.cz/wittel/wittel1.html |title= Genealogy of the House of Wittelsbach from Genealogy.eu |publisher=genealogy.euweb.cz (Genealogy.EU)}}
 
[[Категорија:Изборно Кнежевство Баварија]]