Вителсбаховци: Разлика помеѓу преработките

Додадени 207 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Основач на династијата во [[1180]] година бил војвода [[Отон I (војвода од Баварија)|Отон I]], додека последен владетел во [[1918]] година бил [[Лудвиг III (војвода од Баварија)|Лудвиг III]]. Денес глава на фамилијата е [[Франц (војвода од Баварија)|Франц]], роден во [[1933]] година во [[Минхен]].
 
[[Категорија:Изборно Кнежевство Баварија]]
[[Категорија:Вителсбаховци| ]]
[[Категорија:Европски кралски династии]]