Вителсбаховци: Разлика помеѓу преработките

Додадени 436 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Royal house
| surname = HouseДинастија of WittelsbachВителсбах
| coat of arms = [[File:Coat of arms of the Kingdom of Bavaria.svg|160px]]
| country = {{flagicon image|Banner of the Holy Roman Emperor with haloes (1400-1806).svg}} [[HolyСвето RomanРимско Empire|GermanyЦарство]]<br/>{{flagicon image|Flag of the Kalmar Union.svg}} [[KalmarКалмарска Unionунија]]<br/>{{flagicon image|Flag of Bavaria (striped).svg}} [[KingdomКралство of Bavaria|BavariaБаварија]]<br/>{{flagicon image|Kingdom of Greece Flag (1833-1862).svg}} [[KingdomКралство of Greece|GreeceГрција]]
| parent house =
| titles = [[Војводство Баварија|Војвода од Баварија]]<br/>[[Изборно Кнежевство Баварија|Изборен кнез на Баварија]]<br/>[[Кралство Баварија|Крал на Баварија]]<br/>[[Изборно Кнежевство Курпфалц|Изборен кнез на Курпфалц]]<br/>[[Изборно Кнежевство Келн|Изборен кнез на Келн]]<br/>[[Цар на Светото Римско Царство]]<br/>[[Крал на Римјаните]]<br/>[[Кралство Данска|Крал на Данска]]<br/>[[Кралство Шведска|Крал на Шведска]]<br/>[[Кралство Норвешка|Крал на Норвешка]]<br/>[[Кралство Грција|Крал на Грција]]
| titles = [[Duke of Bavaria]]<br/>[[Elector of Bavaria]]<br/>[[King of Bavaria]]<br/>[[Elector Palatine|Elector of the Palatinate]]<br/>[[Elector of Cologne]]<br/>[[Holy Roman Emperor]]<br/>[[King of the Romans]]<br/>[[King of Denmark]]<br/>[[King of Sweden]]<br/>[[King of Norway]]<br/>[[King of Greece]]
| founder = [[OttoОтон I, Count(војвода ofод ScheyernБаварија)|OttoОтон I]]
| final ruler = [[LudwigЛудвиг III of(војвода Bavariaод Баварија)|LudwigЛудвиг III]]
| current head = [[Franz,Франц Duke(војвода ofод BavariaБаварија)|Франц]]
| founding year = 11th11 centuryвек
| deposition = 7 Novemberноември 1918
| cadet branches =
| cadet branches = [[House of Palatinate-Simmern|Palatinate-Simmern]],<br/>[[Palatinate-Sulzbach]],<br/>[[House of Palatinate-Neumarkt|Palatinate-Neumarkt]],<br/>[[House of Palatinate-Zweibrücken|Palatinate-Zweibrücken]],<br/>[[House of Palatinate-Birkenfeld|Palatinate-Birkenfeld]]
| ethnicity = [[German people|GermanГерманци]]
}}
'''Вителсбаховци''' или '''династија Вителсбах''' ({{lang-de|Haus Wittelsbach}} — една од најстарите германски аристократски семејства и династии. Во текот на својата историја и владеење, династијата управувала со Баварија, Бранденбург (1351-1364), Холандија (1353-1417), Данска (1440-1448), Чешка (1619-1620), Шведска (1654-1741), Грција (1832-1862). Два нејзини потомци станале цар на Светото Римско Царство (1314-1347, 1742-1745).