Демократска Федерална Македонија: Разлика помеѓу преработките

+foto
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
(+foto)
[[Податотека:Првата влада на ДФМ во 1945 година.jpg|мини|десно|350п|Првата влада на ДФМ во 1945 година]]
[[Податотека:DEKLARACIJA na asnom za prava na graganinot.jpg|мини|десно|Декларација на АСНОМ за основните права на граѓаните на Федерална Македонија (2 август 1944)]]
'''Демократска Федерална Македонија''' било името на Македонија како федерална држава во составот на новопрогласената [[Демократска Федерална Југославија]]. Ова име се користело во периодот од 1944 до [[8 март]] [[1946]] кога [[Президиумот на Народното Собрание]] со закон се менува во [[Народна Република Македонија]].