Разлика помеѓу преработките на „Светец“

Додадени 58 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Светец''' или '''светител''' (ж. '''светица''', '''светителка''') — поим во [[христијанство]]то кој опишува човек, кого смета за пример за исклучителна верска доблест и [[светост]]. Постои разлика во употребата во зависност од различните христијански деноминации. Зборот потекнува од грчкиот збор ''άγιος'' (агиос) што значи „свети“ или „светец“ во [[Новиот Завет]], каде е користен за да се опишат следбениците на [[Исус од Назарет]].
 
Со развојот на христијанството значењето на зборот се променило и често се користи за ознака на одредени личности кои претставуваат пример за следење во верата, кои се почитуваат како инспирација за другите христијани.