Разлика помеѓу преработките на „Светец“

Додадени 28 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(дополнување)
с
'''Светец''' е(ж. збор'''светица''') со којпоим во [[христијанство|христијанската религија]]то кој опишува човек, кого смета за пример за исклучителна верска доблест и [[светост]]. Постои разлика во употребата во зависност од различните христијански деноминации. Зборот потекнува од грчкиот збор "''άγιος''" (Агиосагиос) што значи "свети"„свети“ или "светец"„светец“ во [[Новиот Завет]], каде е користен за да се опишат следбениците на [[Исус од Назарет]].
 
Со развојот на христијанството значењето на зборот се променило и често се користи за ознака на одредени личности кои претставуваат пример за следење во верата, кои се почитуваат како инспирација за другите христијани.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Светци| ]]