Разлика помеѓу преработките на „Ал Акса интифада“

Одземени 2 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
Како одговор на демонстрациите, Израел изведе одмазднички воздушни напади врз Палестинската самоуправа. [[Хамас]], [[Исламски џихад]] и [[Бригади на Ал Акса|Бригадите на Ал Акса]] започнуваат со самоубиствени напади врз израелски цели. Особено крвав е нападот на Хамас од [[1 јуни]] [[2001]] година во [[Тел Авив]] кога загинува 21 Израелец, главно студенти. На [[27 август]] израелската војска го убива [[Абу Али Мустафа]], генерален секретар на [[Народен фронт за ослободување на Палестина|Народниот фронт за ослободување на Палестина]], по што, во знак на одмазда, Народниот фронт на [[17 октомври]] [[2001]] година извршува атентат врз [[Рехавам Зееви]], израелски десничарски политичар и министер за туризам.
 
На [[27 март]] [[2002]] година бомбаш самоубиец на [[Пасха]] убива 29 лица во напад врз хотел во израелскиот град [[НетанијаНетанја]]. На [[29 март]] Израел донесува одлука да го изолира палестинскиот лидер [[Јасер Арафат]] при што израелските трупи упаѓаат на палестинска територија и го држат под опсада седиштето на Арафат во [[Рамалах]]. Исклучително крвави судири избувнуваат во бегалскиот камп во [[Џенин]]. Убиени се 32 палестински милитанти, 22 палестински цивили и 23 израелски војници.
 
Под притисок на САД, во март [[2003]] година Арафат го именува за премиер [[Махмуд Абаз]], кого Американците и Израелците го сметаат за поумерен партнер за преговори. Во јуни 2003 година Хамас и Исламски џихад еднострано прогласуваат 45-дневни примирје, но израелската страна не запира со провокациите. Израелската контратерористичка полиција убива еден локален лидер на Хамас по што на [[19 август]] [[2003]] година Хамас извршува самоубиствен напад врз автобус во Ерусалим, убивајќи 23 израелски цивили, вклучувајќи 7 деца. По овој атентат израелската добива наредба да ги убие сите водачи на Хамас на Западниот брег. На [[6 септември]] израелската војска врши неуспешен атентат врз водачот на Хамас, [[Ахмед Јасин]], а во акциите насочени против Хамас загинуваат доста активисти на движењето.