Разлика помеѓу преработките на „Карло VII (Свето Римско Царство)“

нема опис на уредувањето
{{Infobox royalty
| name=Карло VII
| image=CharlesVIIEmperor.JPG
| image_size = 230px
| caption=
| succession = [[Цар на Светото Римско Царство]]
| reign = 24 јануари 1742 – <br>20 јануари 1745
| coronation = 12 февруари 1742, [[Франкфурт]]
| predecessor = [[Карло VI (Свето Римско Царство)|Карло VI ]]
| successor = [[Франц I (Свето Римско Царство)|Франц I]]
| succession1 = [[Крал на Бохемија]]
| reign1= 19 декември 1741 – <br>12 мај 1743
| predecessor1 = [[Марија Терезија]]
| successor1 = [[Марија Терезија]]
| coronation1= 19 декември 1741, [[Прага]]
| succession2 = [[Изборно Кнежество Баварија|Изборен кнез на Баварија]]
| reign2 = 26 февруари 1726 – <br>20 јануари 1745
| predecessor2 = [[Максимилијан II Емануел]]
| successor2 = [[Максимилијан III Јосиф]]
| spouse= [[Марија Амалија Хабсбург-Австриска ]]
| house= [[Вителсбаховци]]
| father= [[Максимилијан II Емануел]]
| mother= [[Тереза ​​Кунегунда Собиеска]]
| issue=
* Максмилијана Марија=
* [[Марија Антонија Баварска]]
* [[Терезија Бенедикт Баварска]]
* [[Максимилијан III Јосиф ]]
* Јозеф Лудвиг (1728 - 1733)
* [[Марија Ана Баварска (1734-1776) | Марија Ана Јозеф]]
* [[Марија Јозеф Баварска]]
| birth_date= {{Birth date|1697|8|6|df=y}}
| birth_place= [[Брисел]]
| death_date= {{Death date and age|1745|1|20|1697|8|6|df=y}}
| death_place= [[Минхен]]
| place of burial= [[Минхен]]
| religion =[[Римокатоличка црква]]
}}
'''Карло VII''' ({{lang-de|Karl VII}}, роден на {{роден на|6|август|1697}} во {{роден во|Брисел}} - починал на {{починал на|20|јануари|1745}} во {{починал во|Минхен}}) — владетел од [[Вителсбаховци|династијата на Вителсбаховците]] како [[цар на Светото Римско Царство]] (1742-1745), [[крал на Бохемија]] (1741-1743) и [[Изборно Кнежество Баварија|изборен кнез од Баварија]] (1726–1745).
 
На [[5 октомври]] [[1722]] година се оженил во [[Виена]] за војводката Марија Амалија Хабсбург-Австриска (1701-1756), ќерка на царот [[Јосиф I (Свето Римско Царство)|Јосиф I]] и неговата сопруга [[Вилхелмина Амалија фон Брауншвајг-Лунебург]]. Празнувањата при нивното враќање во Минхен на 17 октомври траеле до [[4 ноември]] [[1722]] година и истите ги чинеле 4 милиони гилдери.
 
Тој го изградил од 1734 до 1739 година за сопругата дворецот Амалиенбург во паркот [[Нимфенбург]]. На љубовницата Јосифа Топор Моравитцки тој и ја подарил палатата Порција. Тој самоволно си ја додал титулата надвојвода на Австрија.
 
Во [[1736]] година Карло VII повторно учествувал со војска од 8.000 луѓе во војна против [[Османлии]]те.
 
== Управување ==
 
Карло VII и [[Марија Амалија Хабсбург-Австриска]] имале седум деца:
 
* Максмилијана Марија=
* Максмилијана Марија
* [[Марија Антонија Баварска]]
* [[Терезија Бенедикт Баварска]]
* [[Максимилијан III Јосиф ]]
* Јозеф Лудвиг (1728 - 1733)
* [[Марија Ана Баварска (1734-1776) | Марија Ана Јозеф]] (1734 - 1776)
* [[Марија Јозеф Баварска]]