Разлика помеѓу преработките на „Карло VII (Свето Римско Царство)“

нема опис на уредувањето
 
На [[23 ноември]] [[1744]] година Карло VII се вратил во Минхен и починал на [[20 јануари]] [[1745]] година. Причината за неговата смрт била [[гихт]]. Тој бил погребан во Театинската црква во Минхен.
 
== Семејство ==
 
Карло VII и [[Марија Амалија Хабсбург-Австриска]] имале седум деца:
* Максмилијана Марија=
* [[Марија Антонија Баварска]]
* [[Терезија Бенедикт Баварска]]
* [[Максимилијан III Јосиф ]]
* Јозеф Лудвиг (1728 - 1733)
* [[Марија Ана Баварска (1734-1776) | Марија Ана Јозеф]] (1734 - 1776)
* [[Марија Јозеф Баварска]]