Разлика помеѓу преработките на „Карло VII (Свето Римско Царство)“

нема опис на уредувањето
 
Два дена по неговото крунисување, војниците на [[Марија Терезија]], ќерка и наследничка на [[Карло VI (Свето Римско Царство)|Карло VI]], навлегле во [[Минхен]]. Царот Карло VII морал да се откаже од териториите на Хабсбурговците и ја изгубил и својата земја. Така тој живеел во егзил во [[Франкфурт]]. Марија Терезија му ја понудил Ница и Сицилија во замена за царската титула и Баварија, но Англија ставила вето и Баварија останала во рацете на Вителсбаховците.
 
На [[23 ноември]] [[1744]] година Карло VII се вратил во Минхен и починал на [[20 јануари]] [[1745]] година. Причината за неговата смрт била [[гихт]]. Тој бил погребан во Театинската црква во Минхен.