Разлика помеѓу преработките на „Романска кирилица“

Одземени 167 бајти ,  пред 5 години
Одбиени последните 2 промени (од Лобачев Владимир) и ја поврати преработката 3130573 на MacedonianBoy
(исто така познат како: стари Молдавската азбука)
(Одбиени последните 2 промени (од Лобачев Владимир) и ја поврати преработката 3130573 на MacedonianBoy)
'''Романската кирилична азбука''' (стари Молдавската азбука) била азбука која ја користел [[Романски јазик|романскиот јазик]] пред [[1860]] или [[1862]] година кога била заменета со [[Романска азбука|романската латинична азбука]] иако кириличната верзија се користела сè до некаде [[1920]] година. Оваа азбука не е иста со [[Молдавска азбука (кирилица)|молдавската кирилична азбука]].
 
== Азбука ==
[[Категорија:Романска азбука]]
[[Категорија:Романски јазик]]
[[Категорија:Молдавски јазик]]
[[Категорија:Кнежество Молдавија]]