Разлика помеѓу преработките на „Фердинанд II (Свето Римско Царство)“

нема опис на уредувањето
[[Франција]] во војната застанала на страната на протестантите. Кардиналот [[Арман Жан ди Плеси де Ришелје]] бил прв министер на [[Луј XIII]]. Тој сметал дека Хабсбуршката династија сѐ уште е премногу опасна за Франција бидејќи во нејзини раце биле голем број на територии меѓу кои и источната граница со Франција и големото влијание кон Холандија. французите не биле задоволни од условите на Прашкиот договор од 1635 година.
 
Фердинанд II починал во [[1367]] година, но војната продолжила.
 
== Семејство ==
 
На [[23 април]] [[1600]] година во [[Грац]], Фердинанд се оженил со [[Марија Ана Баварска (1574 - 1616)]], ќерка на војводата [[Вилхелм V (војвода од Баварија)|Вилхелм V]], и имале седум деца:
 
# [[Фердинанд III (Свето Римско Царство) | Фердинанд III]] (1608 - 1657)
# [[Марија Ана Австриска (1610 - 1665)|Марија Ана Австриска]] (1610 - 1665)
# [[Сесилија Рената Австриска]] (1637 - 1644).
# [[Леополд Вилхелм фон Хабсбург]]
 
На [[2 февруари]] [[1622]] година во [[Инсбрук]], Фердинанд се оженил со [[Елеонора Гонзага]]. Од овој брак не се родиле деца.