Разлика помеѓу преработките на „Леополд IV (војвода од Австрија)“

нема опис на уредувањето
{{ infobox nobility
| name = Леополд IV
| image = Leopold IV.jpg
| caption =
| noble family = [[Хабсбуршка династија]]
| father = [[Леополд III (војвода од Австрија)|Леополд III]]
| mother = [[Виридис Висконти]]
| spouse = [[Катарина Бургундска]]
| birth_date = {{circa|1371}}
| birth_place = [[Виена]]
| death_date = {{починал на|3|јули|1411}}
| death_place = [[Виена]]
|burial_place =
}}
'''Леополд IV''' ({{lang-de|Leopold IV der Dicke}}, роден околу {{роден на|||1371}} во {{роден во|Виена}} - починал на {{починал на|3|јули|1411}} во {{починал во|Виена}}<ref>{{cite web|title=Early Habsburg|url=http://www.europeanheraldry.org/early_habsburg.html|publisher=European Heraldry|accessdate=26 April 2011}}</ref>) — владетел од [[Хабсбуршка династија|Хабсбуршката династија]] како [[Предна Австрија|војвода од Австрија]] (1386—1411), [[Војводство Штаерска|војвода од Штаерска]], [[Војводство Корушка|војвода од Корушка]] и [[Војводство Крањска|војвода од Крањска]] (1386—1396), [[Грофовија Тирол|гроф од Тирол]] (1386—1406).