Разлика помеѓу преработките на „Хиландар“

Додадени 135 бајти ,  пред 4 години
с
с
 
 
== Историја на манастирот ==
[[Податотека:Monastery Hilandar in 1896.jpg|мини|лево|Манастирот Хиландар во 1896 година]]
По падот на македонските, бугарските и српски територии под турско ропство голем број на христијани од овие области се замонашиле монаси во него. Во XVIII век, манастирот великодушно ги дарува трговците како Хаџи Валчо и др. Многу познати христијани од тоа време го посетуваат или живеат во него: [[Софрониј Врачански]], [[Неофит Бозвели]], [[Иларион Макариополски]] и други. [[Свети Паисиј Хилендарски|Отец Паисиј]] ја пишува таму својата ''[[Свети_Паисиј_Хилендарски#"Историjа словенобугарска"|Историја славјанобугарска]]''.