Разлика помеѓу преработките на „Лексика“

Додадени 176 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена во текстот (од 92.53.51.190) и вратена ревизијата 3073280 на 188.128.99.94)
Според тоа, во рамките на лексикографијата е изнаоѓањето, опишувањето, толкувањето и средувањето на зборовите во дебелите речнички книги. Речникот уште се нарекува и лексикон или вокабулар. Тоа е книга во која се собирани по некој редослед и според различни критериуми зборовите од еден или повеќе јазици.
Во зависност од тоа за какво средување на зборовите станбува збор што е целта на речнико, какви се толкувањата, објаснувањата и слично разликуваме различни видови речници.
Ако сакате да знаете кој е најакиот играч во CS:GO епа тоа сум јас лично ;) ај доста беше за лексика!!
 
{{никулец}}
Анонимен корисник