27 јули (родени): Разлика помеѓу преработките

Додадени 165 бајти ,  пред 6 години
дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
(дополнување)
(дополнување)
|valign="top" align="right"|[[1835]] 
|[[Џозуе Кардучи]] — [[Италија|италијански]] [[поет]] — добитник на [[Нобелова награда]] за [[литература]] во [[1906]] година.
|-
|valign="top" align="right"|[[1853]] 
|[[Владимир Короленко]] — украински писател, хуманист и новинар.
|-
|valign="top" align="right"|[[1874]]