Вулва: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.829 бајти ,  пред 6 години
Дополнителни инфо. + би требало насловот да е на латински, според предходната верзија би требало и статијата пенис да ја преимениме во к**
(Bjankuloski06 ја премести страницата Вулва на Срамница)
 
(Дополнителни инфо. + би требало насловот да е на латински, според предходната верзија би требало и статијата пенис да ја преимениме во к**)
{{Сексуална содржина}}
#пренасочување [[Срамница]]
{{Infobox Anatomy
| Name = Вулва
| Latin = Vulva
| Image = Figure 28 02 02.jpg
| Caption = Вулва
| Width = 200
}}
 
'''Вулва''' ([[лат.]] ''vulva'', во превод "обвивка")<ref>{{cite web|title=vulva|url=http://www.thefreedictionary.com/vulva|website=The Free Dictionary|accessdate=10 April 2016}}</ref> — се состои од надворешниот дел на женските полови органи.<ref name="cnx">{{cite web|title=The Female Reproductive System|first=Steven |last=Telleen|url=http://cnx.org/contents/Rxiox2r4@1/The-Female-Reproductive-System|publisher=Rice University, OpenStax CNX|date=11 February 2016|accessdate=29 March 2016}}</ref> Таа вклучува mons pubis, [[големи усни|големи]] и [[мали усни]], [[клиторис]], уринарен меатус, [[Бартолиеви жлезди]], [[Скиниови жлезди]] и вагинален отвор.<ref name="Rosdahl2012">{{cite book | last = Rosdahl | first = Caroline | title = Textbook of basic nursing | publisher = Wolters Kluwer Health/Lippincott Williams & Wilkins | location = Philadelphia | year = 2012 | isbn = 9781605477725 |page=319}}</ref><ref name="Hoffman2012">{{cite book | last = Hoffman | first = Barbara | title = Williams gynecology | publisher = McGraw-Hill Medical | location = New York | year = 2012 | isbn = 9780071716727 }}</ref> Вулвата има сексуална функција; овие надворешни органи се богати со нервни завршетоци и обезбедуваат задоволство кога правилно се стимулирани.
 
{{sex-stub}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Женски полови органи|*]]
496

уредувања