Срамница: Разлика помеѓу преработките

Одземени 989 бајти ,  пред 6 години
Пренасочување кон Вулва
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(Пренасочување кон Вулва)
 
#пренасочување [[Вулва]]
{{Сексуална содржина}}
{{Infobox Anatomy
| Name = Срамница
| Latin = Vulva
| Image = Shaved Vulva.JPG
| Caption = Вагина.
| Width = 200
}}
 
'''Срамница''' или '''вулва''' ([[лат.]] ''vulva'') — [[женски полови органи|женски полов орган]] се состои од надворешниот дел на женските генитални органи. Срамницата има сексуална функција; овие надворешни органи се богат со нервни завршетоци и обезбедуваат задоволство кога правилно се стимулирани. Во различните гранки на уметноста, срамницата е прикажана како орган кој има моќ да "даде живот" (често се поврзува со матката).
 
{{sex-stub}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Вагина|*]]
496

уредувања