Џонатан Свифт: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Нема опис на уредувањето
| мајка =
}}
'''Џонатан Свифт''' ({{lang-en|Jonathan Swift}}; [[Даблин]], [[30 ноември]] [[1667]] - [[Даблин]], [[19 октомври]] [[1745]] ) е најголем англиски критичар еден од најостроумните критичари на човековата природа и општествените процеси. Негови познати дела се романот „[[Гуливеровите патувања]]“, „Битка на книгите“ и „Приказна за бурето“.
 
Анонимен корисник