Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Додадени 7 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[Податотека:Pella location.jpg|thumb|250px|right|Местоположбата на Пела]]
 
'''Пела GREECE''' — град во [[Македон|древна Македонија]] кој денес се наоѓа во [[Постол (округ)|Постолскиот округ]] [[Егејска Македонија]], [[Грција]]. Во времето на [[Византија|Византиската]] и [[Отоманската империја]], градот го носел името [[Постол]], сè додека властите не го вратиле старото име во [[1936]].
 
== Историја ==
Анонимен корисник