Бели дробови: Разлика помеѓу преработките

Додадени 726 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Infobox anatomy
| Name = Бел дроб
| Latin = pulmo
| Greek = πνεύμων (пнеумон)
| GraySubject = 240
| GrayPage = 1093-1096
| Image = Lungs_diagram_detailed.svg
| Caption = Дијаграм на белите дробови со респираторниот тракт, и белодробните лобуси прикажани со различна боја
| Width =
| Image2 =
| Caption2 =
| ImageMap =
| MapCaption =
| Precursor =
| System = [[Респираторен систем]]
| Artery =
| Vein =
| Nerve =
| Lymph =
| MeshName = Lung
| MeshNumber = A04.411
| Code =
| Dorlands =
| DorlandsID =
}}
[[Податотека:heart-and-lungs.jpg|мини|десно|230px|Белите дробови го опкружуваат срцето и крвните садови во градниот кош. <small>(Извор: ''[[Грејова анатомија на човечкото тело]]'')</small>]]