Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Ресен“

подобрување на статијата
(подобрување на статијата)
|слика=Sv. Kiril i Metodij - Resen 01.JPG
|големина на слика=
|опис= Поглед кон црквата
|епархија= Преспанско-пелагониска
|намесништво= Ресенско
|парохија= Прва градска
|координати {{Coord|41|5|30|N|21|0|33|E|display=inline,title|type:landmark_region:MK}}
|место=Ресен
|општина=Ресен
|изградба=
|завршено=
|осветување=август 1894
|живопис=
|ктитор=
|површина=
}}
[[Податотека:St Kiril i Metodiy Resen Dame.jpg|мини|леводесно|Прославата при осветувањето на црквата „Св. Кирил и Методиј“. Меѓу народот што прославува се наоѓа и [[Даме Груев]]]]
 
'''Црквата Свети Кирил и Методиј''' — православна [[Црква (објект)|црква]] којашто се наоѓа во градот [[Ресен]].
'''Црквата Свети Кирил и Методиј''' се наоѓа во градот [[Ресен]], [[Република Македонија]]. Осветувањето на црквата „Свети Кирил и Методиј“ во август 1894 година послужило како маска пред турските власти за делегатите на ВМОРО кои присуствувале на [[Ресенско советување|Ресенското советување]].
 
== Историја ==
Црквата била изградена на крајот од 19. век и била осветена во август 1894 година. Нејзиното осветување послужило како маска пред турските власти за делегатите на [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]] кои присуствувале на [[Ресенско советување|Ресенското советување]]. Советувањето се одржало во домот на првиот претседател на ВМОРО, д-р [[Христо Татарчев]]. На советувањето учествувале петнаесет делегати од сите делови на Македонија, кои за време на црковната церемонија се појавиле во свештенички одежди за да не бидат откриени од власта.<ref>Ч., Т.. „[http://www.makemigration.com/turizam/resen.htm Роднокрајски записи: Ресен]“, Агенцијата за иселеништво на Република Македонија.</ref>
 
== Галерија ==
<gallery>
Податотека:Духовно светилиште во Ресен.jpg|Поглед на црквата од задната страна
Податотека:Sv. Kiril i Metodij - Resen 02.JPG|Страничен поглед на црквата
Податотека:Sv. Kiril i Metodij - Resen 03.JPG|Влезната порта на црквата
Податотека:Sv. Kiril i Metodij - Resen 05.JPG|Камбанаријата на црквата
Податотека:Baptism of Boris Cyril & Methodius Resen.jpg|Фреска на која е прикажано крштевањето на бугарскиот цар [[Борис I]]
Податотека:St. St. Cyril and Methodius church in Resen.jpg|Слика на црквата од околу 1894 година
</gallery>
 
== Поврзано ==
* [[Ресенско архиерејско намесништво]]
* [[Прва градска парохија]]
* [[Ресен]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|Sts. Cyril and Methodius Church (Resen)}}
 
[[Категорија:Христијанство во Ресен]]