Разлика помеѓу преработките на „Свети Кирил и Методиј“

Значи Св. Кирил и Методиј ја напишале ГЛАГОЛИЦАТА, а не КИРИЛИЦАТА и тоа неможе да се измени!!!!!!!!
с (Отстрането уредувањето на 79.126.198.87 (разговор), вратено на последната верзија на ГП)
(Значи Св. Кирил и Методиј ја напишале ГЛАГОЛИЦАТА, а не КИРИЛИЦАТА и тоа неможе да се измени!!!!!!!!)
|venerated_in=[[Римокатоличка црква]]<br />[[Православие|Источна православна црква]]<br />[[Англиканска заедница]]<br />[[Лутеранска црква]]|image=Cyril Methodius25K.jpg
|imagesize=150px
|caption=''Свети Кирил и Методиј како ја држат [[кирилицаглаголица]]та''
|birth_place= [[Солун]], [[Византија]] (денешна [[Грција]])
|death_place=
Анонимен корисник