Разлика помеѓу преработките на „Вештерка“

Додаден 1.201 бајт ,  пред 4 години
дополнување
(дополнување)
Вештерките се сретнувале под најразлични имиња: вештица, коњобарка, каменица, окамењеница, името да не ѝ се слушне, рогуља, рогуша, сркача и др.
 
==Вештерките како тема во уметноста и во популарната култура==
== Види исто така ==
Вештерките се среќаваат како честа тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Запалете ја вештерката“ (''Burn the witch'') - песна на [[Рок музика|рок]]-групата „[[Рејдиохед]]“ (''Radiohead'') од [[2016]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=yI2oS2hoL0k Radiohead - Burn The Witch - YouTube (пристапено на 24.5.2016)]</ref>
* „Вештерка“ (''The witch'') - песна на рок-групата „[[Калт]]“ (''The Cult'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=TnyxEz4l70Q THE CULT - THE WITCH - YouTube (пристапено на 24.5.2016)]</ref>
* „Вештерка“ (''The witch'') - американски [[филм]] на [[Режисер|режисерот]] [[Роберт Егерс]] од [[2015]] година.<ref>[http://www.imdb.com/title/tt4263482/ IMDb, The Witch (2015) (пристапено на 24.5.2016)]</ref>
 
== Види исто така ==
* [[Баба рога]]
* [[Волшебници]]
== Забелешки ==
{{reflist|2}}
{{Паганизам}}
 
{{Паганизам}}
{{Словенска митологија}}