Разлика помеѓу преработките на „Фудбалски куп на Италија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| основана = 1922
| клубови = 78
| шампиони = {{Fb team Juventus}} (1011-та титула)
| нај_титули = {{Fb team Juventus}} <br /> (1011 титули)
| сезона = [[Фудбалски куп на Италија 2014-2015-2016|2014–20152015–2016]]
| вебсајт = [http://www.legaseriea.it/it/tim-cup Куп на Италија]
| трофеј = [[Податотека:Coccarda Coppa Italia.svg|60px]]
*[[2013–14 Coppa Italia|2013–14]] – {{Fb team Napoli}} (5)
*[[Фудбалски куп на Италија 2014-2015|2014–15]] – {{Fb team Juventus}} (10)
*[[Фудбалски куп на Италија 2015-2016|2015–16]] – {{Fb team Juventus}} (11)
{{EndMultiCol}}
|}
! Клуб !! Број на титули
|-
|{{Fb team Juventus}}||1011
|-
|{{Fb team Roma}}||9