Разлика помеѓу преработките на „Маргерит Дирас“

Додадени 517 бајти ,  пред 5 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
 
==Биографија==
[[Податотека:Marguerite Duras.png|мини|М. Дирас]]
Марагрит Дирас е родена како Маргарит Донадје (''Marguerite Donnadieu''), на 4 април 1914 година во Сајгон, Француска Индокина (денешен [[Виетнам]]), каде што нејзините родители работеле како професори. На млада возраст од 17-18 години, Дирас се преселила во [[Франција]], каде најпрвин студирала [[математика]], но набрзо се префрлила на политичките студии, а потоа на [[Право|правото]].<ref>Muhamed Nezirovic, „Marguerite Duras ili nova slava jednog velikog pisca“ во: Marguerite Duras, ''Ljubavnik'' (treće izdanje). Sarajevo: Svjetlost, 1987, стр. 101-102.</ref>
[[Податотека:Trouville-sur-Mer Roches Noires plaqueDuras.jpg|мини|лево|Табла на хотелот „Roches Noires“ во кој живеела Дирас од 1963 до 1996 год.]]
 
==Творештво==
[[Податотека:Tombe Marguerite Duras.jpg|мини|лево|Гробот на Дирас.]]
Во [[1943]] година, Дирас го објавила својот прв роман „Бесрамници (''Les Impudents'')“, а потоа напишала уште неколку дела во стилот на американските [[Реализам|реалисти]]. Во [[1950]] година излегол нејзиниот нов [[роман]] „[[Брана против Пацификот (роман)|Брана против Пацификот]] (''Un barrage contre le Pacifique'')“ во кој се раскажува за нејзината младост во [[Индокина]]. Романот обилува со автобиографски елементи и во него првпат се претставени ликовите и настаните кои подоцна ќе бидат дел од нејзиниот најпознат роман „[[Љубовникот (книга од 1984)|Љубовникот]]“. „Браната против Пацификот“ остварил огромен успех, а подоцна, врз основа на него бил снимен филм во режија на [[Рене Клемен]] (''Renè Clement''), кој, исто така, постигнал голем успех.<ref>Muhamed Nezirovic, „Marguerite Duras ili nova slava jednog velikog pisca“ во: Marguerite Duras, ''Ljubavnik'' (treće izdanje). Sarajevo: Svjetlost, 1987, стр. 101-102.</ref>
<br />
<br />
Покрај големиот комерцијален успех, романот наишол на одличен прием кај книжевната критика. Така, познатиот критичар, писател и член на [[Академија Гонкур|Академијата „Гонкур“]], порачувал дека „треба наглас да се читаат најубавите делови на ''Љубовникот''.“ Како резултат на поволните критики, на [[12 ноември]] [[1984]] година била објавена веста дека Дирас е добитникот на [[Гонкурова награда|Гонкуровата награда]] - највисокото литературно признание во Франција.<ref>Muhamed Nezirovic, „Marguerite Duras ili nova slava jednog velikog pisca“ во: Marguerite Duras, ''Ljubavnik'' (treće izdanje). Sarajevo: Svjetlost, 1987, стр. 99.</ref> По добивањето на наградата, во желбата да избега подалеку од очите на јавноста, Дирас се повлекла во селото Кабур (''Cabourg'') во [[Нормандија]], во кое еден дел од животот поминал и [[Марсел Пруст]].<ref>Muhamed Nezirovic, „Marguerite Duras ili nova slava jednog velikog pisca“ во: Marguerite Duras, ''Ljubavnik'' (treće izdanje). Sarajevo: Svjetlost, 1987, стр. 106.</ref>
[[Податотека:Paris 13e - Rue Marguerite-Duras - plaque.jpg|мини|лево|Улицата „М. Дирас“ во Париз.]]
== Наводи ==
{{наводи}}