Разлика помеѓу преработките на „Серта“

Додадени 1.213 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
| photo_caption = Поглед на падините на Серта над с. [[Лубница]]
| elevation =
| elevation_m = 11591.159
| elevation_ft =
| elevation_ref =
}}
 
'''Серта''' или '''Конечка Планина''' — гранична [[планина]] помеѓу двете релјефни целини [[Ниска Македонија (Повардарие)|Ниска Македонија]] и [[Источноисточно-Вардарскавардарската група планини и котлини (родопски)]] во [[Штип]]ската [[околија]], на околу 15 км југоисточно од [[Штип]]. Позната е и под [[име]]то [[Конечка Планина]] бидејќи започнува кај селото [[Конче]] каде и се наоѓа највисокиот врв [[Волчјак]] на 1.159 метри надморска височина. Највисокиот дел на [[планина]]та е над [[село]]то [[Лесковица]], и потоа опаѓа во насока на [[Радовиш]].<ref>{{цитирана книга|last=Geografsko društvo na SR Makedonija|title=Geografski razgledi|publisher=Društvo|location=Skopje|date=1989 |edition=27-30}}</ref>
 
== Туризам ==
 
Во текот на 2014 година, [[Општина Конче]] започнала активности за изградба на десет планински куќи на планината со цел поттикнување на туризмот во целата област. Куќите се предвидува да бидат градени во крошните на буките, со површина од 16 м² и 2 м висина, градени исклучително со природен материјал.<ref name="вечер">{{наведени вести|url=http://vecer.mk/makedonija/vo-konche-niknuvaat-kukji-na-drvo|title=Во Конче никнуваат куќи на дрво!|date=24 септември 2014|work=[[Вечер (дневен весник)|Вечер]]|publisher=Вечер Прес|language=македонски|accessdate=21 мај 2016|location=Скопје}}</ref> Покрај пристапниот пат до секоја од овие куќи, се предвидува да бидат изградени и летниковци во нивна близина.
 
== Галерија ==