Разлика помеѓу преработките на „Добрица Ќосиќ“

Додадени 159 бајти ,  пред 5 години
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(→‎Политичка кариера: дополнување)
 
== Политичка кариера ==
[[Податотека:Добрица Ћосић (Dobrica Chosich), firct President of Federal Republic of Yugoslavia.jpg|мини|Добрица Ќосиќ]]
Добрица Ќосиќ е роден на [[29 декември]] [[1921]] година, во Велика Дренова, тогаш дел од Кралството СХС. Во текот на [[НОБ]], Ќосиќ бил политички комесар на Расинскиот партизански одред, член на ПК на [[СКОЈ]] на [[КПЈ]] за [[Србија]]. По [[Втора светска војна|Втората светска војна]], тој работел во пропагандното одделение на ЦК на КПС. Исто така, во периодот од [[1945]] до [[1957]] година, Ќосиќ бил пратеник во собранијата на НР Србија и на [[ФНРЈ]] и [[СФРЈ]]. Ќосиќ бил еден од ретките југословенски политичари кои се спротивставиле на политичката ликвидација на [[Александар Ранковиќ]], а во [[1968]] година јавно проговорил за прашањето на [[Косово]] и потоа бил еден од најпознатите југословенски опозиционери.<ref>Блаже Миневски, "Со Југославија ќе пропадне и твојот македонски народ", ''Публика'' - неделен политички прилог, број 180, мај 2014, стр. 3.</ref>